بازتاب پویش #پز_عالی در روزنامه جام جم

باز تاب پویش #پز_عالی در روزنامه جام جم

جام جم

گزارش گروه ادبیات و هنر: خودت را به زحمت نینداز، برای بی عیب به نظر رسیدن، برای مهم فرض شدن، برای پولدار به نظر رسیدن، برای حسرت برانگیز بودن و برای هر چیزی که نیستی و می خواهی به نظر برسی. این فلسفه یک پویش مجازی است به نام #پز_عالی. موسسه رسانه ای حامین آن را راه اندازی کرده و از آدم ها خواسته که از صمیمیت ها و سادگی های زندگی فیلم بگیرند و با این هشتگ به اشتراک بگذارند، شاید که آرام آرام تظاهر به لوکس زندگی کردن و فخرفروشی بساطش را از فضای مجازی و واقعی زندگی جمع کند و برود.

پویش پز عالی علیه مصرف گرایی

جمع کوچکی در یک مجموعه رسانه ای با مدیریت محمدمهدی عسگری، پویش پز عالی را راه اندازی کرده اند. آنها در موسسه حامین به این فکر کردند که برای مقابله با مصرف گرایی و اسراف این پویش را ایجاد کنند؛ چرا؟ به دلایل متعدد و از مهم ترین آنها یک آمار تکان دهنده است که عسگری بر آن تاکید دارد. او در یکی از مصاحبه هایش با تلویزیون گفته است: ایرانی ها در آمارهای جهانی جزو کشورهای اسراف کار و مصرف گرا هستند. طبق آمارها، ایرانی ها معادل ۶۰ درصد درآمد نفتی کشور فقط دورریز غذا دارند و در این زمینه جزو سه کشور اول جهان هستند که آماری فاجعه بار است.

مثال دیگری که طراحان این پویش به آن اشاره دارند، مصرف طلا در ایران است. به گفته عسگری، ایرانیان در زمینه مصرف طلا جزو ده کشور اول جهان هستند و حجم زیادی طلا در خانه ها انبار شده و وارد چرخه اقتصادی نمی شود.

این پویش در جهان رسانه های مدرن تبلیغ می شود و سعی دارد از فضای این رسانه ها از جمله اینستاگرام که مبتنی بر دنبال کننده و موردپسند قرار گرفتن است، علیه همین رویکرد موردپسند واقع شدن و مصرف گرایی مبتنی بر جلب توجه اقدام کند.

ساده گیری و نه حتی ساده زیستی

پویش پز عالی، یک شعار دارد: زیبا ترین پز سادگی است و طراحان این پویش تاکید دارند که حتی قرار نیست ساده زیست باشیم، همین که ساده بگیریم و به خاطر تمجیدهای دیگران خودمان را به زحمت و دردسر نیاندازیم، کافی است. محمدمهدی عسگری توضیح می دهد: بسیاری از ما خودمان را به زحمت می اندازیم که جلوه ای متفاوت در ذهن دیگران از خودمان بسازیم. زیر بار قسط وام می رویم، پول قرض می کنیم و به هر دری می زنیم که پز بدهیم. این قصه فقط هم به فضای مجازی خلاصه نمی شود؛ در مهمانی ها، جشن ها، مراسم ازدواج و هر برنامه دیگری.

او توضیح می دهد که در این پویش نگاه سلبی ندارند و صرفا قصدشان این است که زندگی بدون ریا را ترویج کنند چراکه معتقد است می توان ساده زندگی کرد، ساده تفریح کرد و ساده خوش بود.

عسگری تاکید دارد که هدف این پویش دعوت به ساده گرفتن است و این که از مسابقه بهتر بودن و متفاوت بودن دست برداریم.

طراح پویش پزعالی به جام جم می گوید: با توجه به همزمانی این پویش با ایام اربعین توقع نداشتیم که با استقبال زیادی روبه رو شویم اما خوشبختانه مردم توجه نشان دادند و ما امیدواریم با تداوم این پویش در آینده، پز عالی را به عنوان یک کلید واژه معنادار وارد فرهنگ عمومی جامعه کنیم.

نکته: دوربینت را بچرخان

قرار است عکس های شرکت کنندگان بر مبنای پویش پزعالی در نشانی havaye.zendegi به نمایش در آید. به گفته عسگری، این پویش به پایان نمی رسد بلکه راهش را به اشکال دیگری با طرح ها و برنامه های تازه تر ادامه می دهد. به عنوان نمونه قرار است هفته آینده داستانی از پویش در تلویزیون ارائه شود.

براساس این پویش باید دوربین ها را چرخاند و از سادگی ها عکاسی کرد؛ از نان و املتی که دور هم و به شادی خورده می شود یا از بازی ها و دور هم بودن های ساده و صمیمی. باید رنج و زحمتی که عده ای متحمل می شوند که برتر و بهتر به نظر برسند را به نمایش گذاشت.

حرف حساب این پویش، همدلی و همراهی و با هم بودن و مخاطب آن قشر متوسط است که رضایت دیگران شده معیار زندگی اش و از معروف ها تقلید می کند؛ تقلیدی که چراغ خاموش و زیرپوستی کنترل همه انسان ها را به دست گرفته است. با همین تعاریف و دیدگاه است که علاقه مندان و شرکت کنندگان در این پویش باید دست به کار شوند و عکس و فیلم بگیرند.

اگر شما هم طرفدار سادگی هستید، از سفره، جشن های ساده و از مسافرت های کم هزینه خودتان عکس و فیلم بگیرید و با هشتگ #پز_عالی، با افتخار از سادگی حمایت کنید!

بازتاب پویش
0 Comments

دیدگاهی بنویسید: