کتاب خان

“اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ”
این تنها یک آیه، اما اولین آیه ای است که بر پیامبرعظیم الشان اسلام نازل شد و منشا بزرگترین تحولات بشری در تاریخ گشت. دین اسلام با خواندن آغاز می کند و این دستور صریح پروردگار است که بر محمد(ص) پیامبر نازل و بر جهانیان ابلاغ شد. مهمترین تفسیرها و برداشت‌ها از این آیه شریفه این است که اسلام در ابتدا و در اولین آیه که بر پیامبرش وحی شده بر خواندن تاکید می‌کند.
در طول تاریخ و نه تنها در دنیای معاصر کمیت و کیفیت مطالعه در یک جامعه نشان از تولید علم و بهره برداری از آن در میان نخبگان جامعه و مردم دارد. کتاب تا به آن اندازه اهمیت دارد که به عنوان خروجی پژوهش‌های علمی در میان دانشمندان شناخته می‌شود و این خروجی زمانی می‌تواند تاثیرگذار باشد که با روانه شدن به بازار نشر بتواند در چرخه خرید مردم یک جامعه سهمی داشته باشد.
آنچه که در یک جامعه به شکل سنتی می‌توانسته در فرهنگ سازی و رشد افکار عمومی موثر باشد کتاب و میزان مطالعه است. با پیشرفت تکنولوژی اما عده‌ای معتقدند رسانه‌ها می‌توانند در سمت وسو بخشیدن به افکار عمومی موثرتر و سریعتر عمل کنند. اما این فرضیه که هیچ چیز نمی‌تواند جای کتاب را در جامعه و حداقل در میان نخبگان یک جامعه بگیرد همچنان قابل اتکا است و از این باب همچنان تالیف کتاب و امر کتاب‌خوانی نقش مهمی در سنجش میزان رشد افکار عمومی در یک جامعه را دارد.

کتاب، محصول تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است. کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.
ازین رو برنامه “کتاب خان” درصدد است تا با رویکردی متفاوت و هرچند مختصر توانسته باشد در معرفی آثار خواندنی داخلی و بین المللی، مفید به جامعه باشد.
به امید روزی؛ که اگر کتابی معرفی کردیم؛ شما از قبل خوانده باشید.

کتاب خان

0 Comments

دیدگاهی بنویسید: